ماناترين
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 62
دیروز : 10
افراد آنلاین : 1
همه : 7017
چت باکس

شبكه اجتماعي متشكل از افراد (يا سازمان ها) هستند كه توسط يك يا چند نوع علاقه خاص به هم گره خورده اند.وابستگي هايي مثل دوستي ، خويشاوندي ، منافع مشترك ، تبادل مالي ، علاقه خاص به يك موضوع باورهاي مشترك ، دانش و هنرو…

تجزيه و تحليل شبكه اجتماعي و تحليل تئوريهاي موجود نشان مي دهد كه اصلي ترين نكته در هر شبكه اي، روابط است. و از آنجا كه درك و فهم اين روابط در سطح و گستره يك شبكه بسيار مشكل و غيرممكن است ، تحليل شبكه اجتماعي نيز كاري بسيار دشوار مي نماياند. شبكه اجتماعي در بسياري از سطوح فعاليت مي كنند ، از خانواده تا سطح كشورها و بين الملل، و نقش مهمي در تعيين راه حل مشكلات يا ايجاد آن ها دارند.

جامعه مجازي در ساده ترين شكل آن ، بستري است براي ايجاد روابط ، مشخص مانند دوستي ، بين گره هاي، گروه هايي كه به افرد متصل هستند است در نتيجه ارتباطات اجتماعي از آن فرد به شبكه و از شبكه به كل افراد سرايت مي كند.

تجزيه و تحليل شبكه اجتماعي به عنوان يك تكنيك كليدي در جامعه شناسي مدرن پديد آمده است

به اعتقاد كاستلز (رجوع شود به ۱-۲-۳)، شبكه هاي اجتماعي محصول همگرايي سه فرآيند تاريخي مستقل هستند.

۱- انقلاب اطلاعات
۲- تجديد ساختار سرمايه داري و اقتصاد متكي به برنامه ريزي
۳- نهضتهاي فرهنگي دهه ۱۹۶۰

اين سه فرآيند موجب شدند تا شبكه اجتماعي مجازي تولد يافته و رشد كنند.

وي‍‍‍ژگي اصلي اين جوامع در نگاه كاستلز با توضيحاتي كوتاه عبارتند از:

۱- اقتصاد اطلاعاتي: بدين معنا كه بهره برداري و رقابت ميان شركت ها و بنگاه هاي اقتصادي بيش از هر زمان ديگر به دانش واطلاعات و تكنولوژي هاي جديد وابسته شده است.

۲- اقتصاد جهاني: اين غير از اقتصاد جهان است كه از قرن ها پيش جريان دارد. در واقع هسته و لايه هاي زيرين شبكه هاي اجتماعي حاضر به نوعي به اقتصاد جهاني پيوندي مستحكم برقرار كرده است.(تائيد نسبي نظريات مكتب فرانكفورت)

۳- فعاليت اقتصادي شبكه ها: وي‍ژگي سوم در واقع چهره عريان شاخصه دوم است. شبكه ها به تدريج بسط و گسترش مي يابند و سعي ميكنند ديگر شبكه هاي اجتماعي را در خود حل كرده يا نابود كنند ودر اين مسير ازفعاليت هاي اقتصادي و تبليغات شركت ها سود مي جويند.

۴- تحول در كار:روابط كاريگذشته ميان كارگر و كارفرما و شركت به سبب ايجاد شبكه اجتماعي متحول و دگرگون شده است.اين روابط انعطاف بيشتري پيدا كرده و در محدوده هاي كوچك ترافراد بيشتري اشتغال دارند.

۵- ظهور قطبهاي متقابل: تلاشهاي فردي و هويت هاي انحصاري در مقابل نهاد هاي كارگري يا دولت ها افزايش يافته و قدرت و توانايي افراد و شبكه ها را در مقابل دولت هاي ملي افزايش داده است در ضمن با عضويت افراد دراين شبكه ها مفهوم مليت كم رنگ تر از گذشته شده است.

از سال ۲۰۰۱ به بعد شبكه هاي اجتماعي متفاوتي با كاربري هاي متنوع ايجاد شد و در واقع موج جديدي از شبكه هاي اجتماعي شكل گرفت. به عنوان مثال شبكه Ryaz كه با هدف تجاري و كسب و كار شكل گرفت و به بزرگترين شبكه خدمات كسب و كار تبديل شد. از سال ۲۰۰۲ شبكه هاي اجتماعي FriendSter، Orkut و LinkedIn راه اندازي شدند. شبكه FriendSter به عنوان مكمل سايت Ryaz شكل گرفت. اين سايت از آنجا كه يك امكان جديد را در اختيار كابران قرار داده بود، كاربران بسياري را جذب خود كرد و بعد از يك سال، سه ميليون كاربر را از آن خود كرد. اين امكان جديد كه با استقبال مردم رو به رو شده بود، امكان دوست شدن فرد با چهار نسبت آن طرف تر يعني دوست دوست دوست دوست هايش بود. يك امكان جذاب ديگر اين سايت، آيكوني به نام “معروف ترين ها” بود. بعد از مدتي بعضي افراد اقدام به ايجاد پروفايل هاي جعلي شخصيت هاي معروف كردند و مشكلات ايجاد شده، كمپاني را مجبور به حذف اين آيكون كرد. مشكل ديگر، حجم زياد كاربران سايت بود كه باعث ايجاد مشكلات فني در سايت شد. در نتيجه محبوبيت اين سايت در آمريكا كمرنگ شد اما در همين زمان در كشورهاي ديگر به شهرت و محبوبيت بسياري دست يافت.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ] [ :: ] [ مانا ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By tahablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب